Tajemnice Gdańska cz. 2

Tajemnice Gdańska cz. 2
Ulica Mariacka to bardzo urokliwa stara gdańska uliczka przepełniona klimatem dawnego Gdańska. Mieści się tutaj wiele sklepików, w których znaleźć można cudowne wyroby z bursztynu, ale nie tylko. Zanim wybudowana została Brama Mariacka, uliczka ta z uwagi na podmokły teren pod nią, nie dochodziła do Motławy. Po obu jej stronach znajdują si gdańskie kamieniczki z murowanymi tarasami, które służyć miały do wypoczynku na świeżym powietrzu.
Mają one piękne dekorowane płyty przedstawiające między innymi dekoracje roślinne, czy też przedstawienia biblijne. Charakterystyczne są tutaj także gargulce lub nazywane inaczej rzygacze, czyli ozdobne zakończenia rynny, która odprowadza wodę deszczową od ściany domu. Przybierają one wygląd fantastycznych potworów, ptaków oraz innych zwierząt.
Idąc dalej w stronę kościoła Najświętszej Maryi Panny można zauważyć charakterystyczne kamienne kule, które są oparciem żelaznych poręczy schodów. Podobne możemy spotkać m.in. na Długim Targu i ulicy Ogarnej.Jak głosi legenda, kamienne kule, rzeźby wyobrażające postacie ludzkie, zwierzęta, fantastyczne potwory, mosiężne kwiaty, zdobiące bramy, szczyty gdańskich kamienic oraz przedproża są darem Stolema. Był to  poczciwy olbrzym, który przybył niegdyś do Gdańska. Okoliczna ludność wystraszyła się go bardzo, chowając się w domach. jedynie kierujący budową kościoła Mariackiego dzielny mistrz Baltazar, pozostał na placu budowy. Stolem upodobał sobie wysoką i płaską wieżę kościoła i usiadł na niej. Wyjaśnił, że nikomu nie chce zrobić krzywdy, a wręcz przeciwnie – stęsknił się za ludźmi i przyniósł im podarunki w postaci kamiennych zabawek. Rzeźby położył na szczytach kamienic, a kule przy wejściach do nich. Na pamiątkę tego wydarzenia, Gdańszczanie postanowili pozostawić wieżę kościoła płaską.

Źródło;
https://dziecko.trojmiasto.pl/Ulica-Mariacka-i-gdanskie-kule-n46486.html#tri